tel +420 731 107 640   zora@englishhelp.cz   facebook
FLEXI   
rezervace
Login

 

#MeToo aneb je "sexual harassment" obtěžování?

19.11. 2017

#Me Too aneb je "sexual harassment" obtěžování?

Dnes na vážné téma. Je ho všude plno, ale málokdo uhodí hřebíček na hlavičku. Slavné dámy a pánové po letech promluvili o tom, jak je někdo, většinou v té době slavnější a mocnější, sexuálně obtěžoval. A v tom je ten problém. Obtěžovat není to správné slovo. Obtěžuje nás leda tak moucha při obědě.

Výraz „sexual harassment“ bzučí kolem jak ten obtížný hmyz. Patří proto k tzv. „buzzwords“, slovům, která nelze v určité době a v určitém kontextu nebo oboru přeslechnout. Anglické „harass“ neznamená „obtěžovat“. Má mnohem důraznější význam a do češtiny by se přeložilo jako „trápit, trýznit, napadat, vynucovat, pronásledovat, vyhrožovat, útočit, zastrašovat, naléhat, vyvíjet nátlak nebo sužovat“. Definice anglických slovníků k tomuto slovesu skoro vždy doplňují „opakovaně, permanentně, často, neustále“. Možná vám už teď nepřipadá, že jde o výmysl neatraktivních feministek, které by naopak byly rády obtěžovány, nebo snad kampaň vyzývavých prostitutek, které si za to můžou samy. Bohužel velká část české populace to stále tak vnímá.

Spojení „sexual harassment“ bylo vytvořeno („coined“, jak se anglicky vzniku nových slov říká) a poprvé použito na začátku 70tých let minulého století, pravděpodobně na MIT, Vysokém učení technickém v Massachusetts, aktivistkami poukazujícími na diskriminaci různého druhu, v té době převážně související s barvou pleti. O jeho vzniku pak blíže hovoří citát z roku 1975, když se aktivistky univerzity Cornell ve státě New York domnívaly, že jej vymyslely:

"Eight of us were sitting in an office ... brainstorming about what we were going to write on posters for our speak-out. We were referring to it as 'sexual intimidation,' 'sexual coercion,' 'sexual exploitation on the job.' None of those names seemed quite right. We wanted something that embraced a whole range of subtle and un-subtle persistent behaviors. Somebody came up with 'harassment.' 'Sexual harassment!' Instantly we agreed. That's what it was."

Právní kontext je složitý a liší se podle kultur a států. V USA je sexual harassment protizákonný, Evropská Unie vydala v této věci jednu z mnoha směrnic, v sousedním Německu žádný speciální zákon pro toto chování neexistoval až do minulého roku, kdy se začalo projednávat zpřísnění zákona o sexuálních deliktech, zahrnujících i sexual harassment. Dříve se tu z hlediska zákona považovalo maximálně za urážku. Přenechme však tuto oblast odborníkům a vraťme se k významu tohoto slovního spojení.

Sexual harassment má mnoho forem a v průběhu let se jeho kvalifikace rozšiřovala z žen na muže, z podřízených na nadřízené, z kolegů na klienty, z heterosexuálů na homosexuály atd.  Jeho pravá nebezpečnost však je tam, kde proti sobě stojí slabší a silnější, člověk ve slabším, někdy přímo podřízeném postavení, a silnějším, často nadřízeném postavení. Pak se jedná o zneužívání, diskriminaci, protekci nebo dokonce korupci, je-li sex poskytován výměnou za zvýhodnění před jinými osobami. Nic víc než mimořádně hnusná forma úplatku. Týká se škol, univerzit, pracovišť, armády, uměleckých a zájmových souborů a zábavního průmyslu jako je třeba Hollywood, věznic a jiných ústavů a dalších míst. Týká se nás všech. Týká se našich dětí. Proto je tak nebezpečný a nelze jej tolerovat. Překlad by měl vystihovat jeho pravou povahu. Nazývejme sexual harassment pravým jménem: „sexuální vydírání“, „sexuální šikana“, přinejmenším "sexuální nátlak".

Nebojím se říci, že se s ním v různé formě setkal skoro každý, rozhodně většina žen. A nejde o sexuální narážky, které mohly i polichotit. Osobně znám případy sexuálního vydírání z okolí i z vlastní zkušenosti z dob předlistopadových i polistopadových. Byli v nich zapojeni profesoři vysoké školy, střední školy, policisté, vedoucí pracovníci, úředníci s různými pravomocemi a další. Není to legrace a pocity strachu, ponížení, bezmoci jsou zničující, nejde-li o flirt, ale o zneužití moci nad druhým člověkem. Stejně jako znásilnění není milostný akt, tak sexuální vydírání není dvoření se dámě.

Sexuální vydírání je podle české legislativy trestný čin a tak je třeba jej vnímat celou společností. Jednoznačně. Snad už je na to naše demokracie ve vývinu zralá.

A co vy? #Youtoo?

Cheerio!

Zora ProcházkováKontaktujte nás


 

 

 

 

WEBEDITOR DOMÉNY s.r.o.