tel +420 731 107 640   zora@englishhelp.cz   facebook
FLEXI   
rezervace
Login

 

Komunikuji (blog)

18.9.2018

„Komunikuji, tedy jsem“ aneb spasí nás komunikativní metoda?

Vypadá to tak, protože kvůli tomu se přece učíme! Abychom se domluvili! Pokud možno plynně. Normálka. „Two tickets for bus“ nebo „Ice-cream, one big, one small“ nebo „Coffee with milk“. S chybami, ale přece. Až potud to smysl dává. Rychle se naučit pár frází, reakcí na nejběžnější otázky, hlavně když cestuji nebo když mě osloví cizinec v tramvaji. Někteří si s tím vystačí. Jiní se ale zapotí, jakmile dojde na delší konverzaci nebo dokonce na výměnu názorů. U večeře, na konferenci, s dceřiným boyfriendem. První problém: nerozumím, všichni mluví strááášně rychle. Druhý problém: oni nerozumí mně a navrhují varianty, co chci asi říci, i když nakonec všichni zdvořile souhlasně pokyvují, usmívají se, jakoby se dialog skutečně odehrál. Ale co když jste řekli, že jste si zlomili „hand“ a mysleli „arm“, nebo že jídlo je „sharp“ a mysleli „hot“, nebo jste řekli, že slečna je „nice“ a mysleli „pretty“? Co když jste řekli, že „teaching English is difficult“ a mysleli „learning English is difficult“? Buďte v klidu, obojí je difficult! A proč?

Hlavně proto, že nejsme v Anglii a nemáme kolem sebe angličtinu každý den. A kdybyste se anglicky nikdy neučili a byli v Anglii a měli angličtinu kolem sebe každý den, tři měsíce byste skoro nepromluvili. Alespoň to jsou zkušenosti Čechů, kteří se takto v cizině ocitli. Jen poslouchali a poslouchali. Za tři měsíce začali anglicky odpovídat. S pěkným přízvukem a tak, že jejich zpočátku krátkým sdělením Angličani rozuměli. Co se přirozeně naučili, už nezapomenou.

Komunikativní výukový systém, jako je například oblíbený English File, vás bude nutit mluvit od první lekce. Proč ne, musíme začít směle zkoušet první krůčky. A náš učitel nám rozumí! Jen aby nebyl navždy jediným, kdo nám rozumí! Naštěstí poslech je nedílnou a vyváženou součástí komunikativní metodiky. Někdy se ve výuce přesto podceňuje nebo přímo zanedbává. Studenti jsou neustále povzbuzováni tvořit kostrbatá sdělení se špatnou výslovností, kterou od nich nachytají spolužáci. Vaří z vody a potí krev. Je to jako učit se zpívat z not. Hudbě ale musíme naslouchat. Stejně jako jazyku. Napodobovat jeho zvuk, melodii, rytmus a pochopit ho jako celek. Takže kromě pokusů stvořit smysluplnou větu, a to je právě principem komunikativního přístupu, je výborné poslouchat angličtinu ze všech zdrojů, které moderní technologie zprostředkovávají, a opakovat to, co říkají rodilí mluvčí. Poslech musí být intenzivní, stejnou věc musíte slyšet vícekrát, tolikrát, kolikrát je třeba pro naše ucho a naši paměť. Opakovat jako papoušek, papouškovat jako batole. „Je to nuda, ale klape to.“ jak v době předinternetové napsal jeden náš žáček rodičům z anglického tábora. Dnes to taková nuda není, ale chce to čas a disciplínu. Jako vše ostatní, co jste v životě zvládli na výbornou!

Cheerio and „I am holding my thumbs“! Ale vy raději řekněte: „Fingers crossed“!Kontaktujte nás


 

 

 

 

WEBEDITOR DOMÉNY s.r.o.